AiD na targach medycznych Arab Health
piątek, 15 lutego 2013 18:51
Drukuj

Arab HealthW dniach 28-31 stycznia 2013 r. odbyły się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich targi medyczne Arab Health. Targi te corocznie gromadzą najważniejszych światowych producentów sprzętu medycznego i są miejscem spotkania środowiska medycznego i lokalnych firm z całego regionu Bliskiego Wschodu.

W tegorocznej edycji targów Arab Health wzięło udział Narodowe Centrum Badań Jądrowych, promując podczas nich wyniki projektu AiD w dziedzinie medycyny. W szczególności, na stoisku NCBJ prezentowano modele urządzenia Inline PN50 oraz akceleratora Coline 6. Inline PN50, to nowatorskie źródło promieniowania X przeznaczone do śródoperacyjnej brachyterapii nowotworów gruczołu piersiowego, rozwijane w ramach projektu AiD. Z kolei akcelerator Coline 6 został opracowany na bazie tzw. I modelu akceleratora wysokospecjalistycznego. Coline 6 wytwarza wiązkę promieniowania przenikliwego użyteczną w radioterapii większości typów nowotworów. Zaletą urządzenia jest możliwość jego rozbudowy tak, by realizowało wysoce specjalizowane i precyzyjne techniki dostarczania promieniowania w obręb guza nowotworowego (IMRT, IGRT). Z tego względu Coline 6 może stanowić podstawowe urządzenie do radioterapii w klinikach, które np. rozpoczynają swa działalność, powalające na zwiększanie możliwości leczenia w miarę zdobywanego doświadczenia, bez konieczności nadmiernego inwestowania już na samym początku.

Obydwa prezentowane urządzenia wzbudziły duże zainteresowanie odwiedzających stoisko NCBJ, co potwierdza atrakcyjność opracowanych rozwiązań technicznych oraz ich potencjał rynkowy. Warto dodać, że NCBJ był i jest już obecny na rynkach Bliskiego Wschodu, a wyprodukowane w NCBJ działają w krajach takich, jak Iran, Syria, Turcja, czy Sudan. Opracowane w ramach projektu AiD urządzenia stwarzają szanse na umocnienie i poszerzenie tej obecności.

Stoisko NCBJ na targach Arab Health było częścią pawilonu polskiego, który zgromadził kilkanaście firm z Polski.

Autorem poniższych zdjęć jest Piotr Mazerewicz (NCBJ).

Stoisko AiD na wystawie Arab Health 2013

Stoisko AiD na wystawie Arab Health 2013

Stoisko AiD na wystawie Arab Health 2013

Stoisko AiD na wystawie Arab Health 2013

Stoisko AiD na wystawie Arab Health 2013

Stoisko AiD na wystawie Arab Health 2013

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Innowacyjna Gospodarka Narodowe Centrum Badań Jądrowych Unia Europejska

stat4u