Polskie technologie medyczne na międzynarodowych targach ESTRO 2012 w Barcelonie
czwartek, 10 maja 2012 14:52
Drukuj

Coline6-model-80x60Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych zaprezentowali swoje najnowsze projekty: akcelerator medyczny Coline 6 oraz igłę fotonową Inline PN50, na międzynarodowej konferencji medycznej ESTRO w Barcelonie. Technologia opracowana w Polsce, przy wsparciu środków Unii Europejskiej, może przyczynić się nie tylko do skuteczniejszej walki z nowotworami ale również do powrotu polskich produktów medycznych na rynki międzynarodowe.

Prezentacja najnowszych urządzeń powstających w Narodowym Centrum Badań Jądrowych; w pełni zautomatyzowanego akceleratora medycznego Coline 6 oraz igły fotonowej Inline PN50, podczas międzynarodowej konferencji medycznej ESTRO (European Society for Radiotherapy & Oncology) odbywającej się od 9 do 13 maja 2012 roku w Barcelonie (Hiszpania) to niewątpliwie znaczące wydarzenie. Odgrywa ono ważną rolę nie tylko dla naukowców czy pacjentów ale również dla polskiego przemysłu medycznego. Przedstawiane szerokiemu gronu światowych specjalistów urządzenia nie tylko zwiększają dokładność i skuteczność terapii lecz również podnoszą stopień bezpieczeństwa pacjentów.

„Nasze najnowsze urządzenia to niezwykle skuteczne narzędzia w leczeniu wielu przypadków nowotworów. Dzięki wytworzonej w nich wiązce elektronów o precyzyjnie dobranych i automatycznie kontrolowanych parametrach jesteśmy w stanie skutecznie napromieniać guzy nowotworowe. W ten sposób likwidujemy je i zabezpieczamy pacjenta przed nawrotem choroby” – mówi dr Jacek Rzadkiewicz, kierownik projektu AiD (Akceleratory i Detektory) realizowanego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych – „Urządzenia, które prezentujemy właśnie w międzynarodowym gronie ekspertów, to produkty, które łączą w sobie najwyższe światowe standardy, odradzającą się polską myśl techniczną i doświadczenie naszych naukowców ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej. Duże zainteresowanie naszymi osiągnięciami obserwowane w międzynarodowym środowisku radiologów i onkologów daje nadzieję, że urządzenia Coline 6 i Inline PN50 wkrótce znajdą należne miejsce nie tylko w polskich szpitalach ale również w najważniejszych placówkach medycznych innych krajów".

Coline 6 to akcelerator medyczny nowej generacji pozwalający przeprowadzić skomplikowane naświetlania fotonami o energii 6 MV (megawoltów). Urządzenie to wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, co pozwala łatwo synchronizować wszystkie jego parametry zgodnie z przygotowanym przez lekarzy planem leczenia. W trakcie zabiegu, dzięki zaawansowanemu kolimatorowi składającemu się z 80 niezależnie napędzanych listków (przesłon), można zmieniać nie tylko kierunek i intensywność wiązki ale również jej kształt. Pozwala to na bardziej precyzyjne niż dotychczas dopasowanie wiązki do formy guza i dostarczenie jej w wybrany obszar ciała pacjenta z dokładnością do jednego milimetra. Ponadto, w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pacjenta, w akceleratorze Coline 6 zastosowano najwyższej klasy panele detekcyjne, które w sposób ciągły kontrolują wiązkę radiacyjną podczas całego zabiegu radioterapii.

Drugim urządzeniem prezentowanym na konferencji ESTRO 2012 jest igła fotonowa Inline PN50, czyli miniaturowy akcelerator medyczny, który wprowadzany jest do wnętrza ciała pacjenta. Po operacyjnym usunięciu nowotworu (np. guza piersi) końcówka igły wprowadzana jest przez chirurga w ten sam obszar. Uruchamiane zdalnie urządzenie wytwarza niskoenergetyczne promieniowania rentgenowskie o ściśle określonych parametrach, które rozchodząc się we wszystkich kierunkach „czyści miejsce”, a więc niszczy pozostałe po interwencji chirurgicznej komórki nowotworowe. W ten sposób likwiduje w organizmach pacjentek ewentualne ogniska raka przez co znacząco zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Po naświetlaniu rana pooperacyjna jest zszywana zaś pacjentka już następnego dnia może opuścić szpital.

„Możemy z dumą stwierdzić, że nasza wiedza, doświadczenie i umiejętności przyczyniają się do ratowania życia ludzkiego” – mówi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych – „Jako Narodowe Centrum Badań Jądrowych oferujemy kompleksowe rozwiązania w zakresie medycyny jądrowej; w reaktorze „Maria" produkujemy izotopy, które po przetworzeniu w naszym Ośrodku Radioizotopów POLATOM wykorzystywane są przede wszystkim w diagnostyce medycznej. Natomiast do leczenia osób, u których wykryto nowotwory, produkujemy najwyższej klasy urządzenia służące do napromieniania i zapobiegania nawrotom choroby”.

Akcelerator medyczny Coline 6 oraz igła fotonowa Inline PN50 powstają w ramach realizowanego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych projektu AiD (Rozwój specjalizowanych systemów wykorzystujących akceleratory i detektory promieniowania jonizującego do terapii medycznej oraz wykrywania materiałów niebezpiecznych i odpadów toksycznych). Celem projektu o wartości 86 mln zł, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej nauki i przemysłu w zakresie systemów do diagnostyki i terapii nowotworów jak również prześwietlania ładunków. Wymienione systemy wymagają zastosowania nowych technologii w dziedzinie akceleracji elektronów, układów kontroli i sterowania ich wiązkami, detektorów fotonów, neutronów i elektronów, metod komputerowej symulacji transportu promieniowania przez materię, układów zbierania i przetwarzania informacji oraz algorytmów rekonstrukcji i rozpoznawania obrazów.

Załączniki

Załącznik 1

Załącznik 2

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Innowacyjna Gospodarka Narodowe Centrum Badań Jądrowych Unia Europejska

stat4u